Nasze miasto, gmina, osiedle i wioska

Forum dla ludzi z charakterem i zmieniających swoje otoczenie


#1 2010-08-10 09:16:39

vvv

Gość

Walki polskich patriotów o krzyż katolicki

Walki polskich patriotów o krzyż katolicki w Nowej Hucie w 1960.             
Cytat: "Na początku 1957 roku Urząd ds. Wyznań wydał zgodę na lokalizację dużego kościoła nieopodal Teatru Ludowego, przy ul. Marksa w Nowej Hucie, gdzie stanął krzyż poświęcony przez ks. abpa Eugeniusza Baziaka. Wkrótce komuniści wycofali zgodę, konfiskując 2 mln zł z konta Komitetu Budowy Kościoła i informując, że w miejscu przyszłego kościoła stanie szkoła. 19 kwietnia 1960 roku władze nakazały, by proboszcz Bieńczyc, ks. Satora usunął krzyż. Kapłan stanowczo odmówił. 27 kwietnia 1960 roku grupa robotników rozpoczęła wykopywanie krzyża. W jego obronie stanęły kobiety. Wkrótce zebrała się większa grupa wiernych, którzy rozpoczęli modlitwę i śpiewy religijnych pieśni. Po kilku godzinach przybyły jednostki ZOMO. Starcia rozszerzyły się na całą dzielnicę i trwały do później nocy. Milicja użyła broni palnej. Nad ranem rozpoczęła się pacyfikacja dzielnicy i hoteli robotniczych. Aresztowano około 200 osób, później zatrzymano kolejnych 200, w czasie starć 81 funkcjonariuszy odniosło rany, liczba rannych demonstrantów jest nieznana, gdyż większość obawiała się prosić o pomoc lekarską, opatrzono jedynie 12 z nich, 6 osób znalazło się w szpitalach z ranami postrzałowymi. Wszczęto 170 dochodzeń sądowych, 166 wniosków skierowano do kolegium. Pomocą służyło zwłaszcza 900 zdjęć, wykonanych przez agentów SB. Zapadały wyroki od 6 miesięcy do 5 lat więzienia.             
JAN PAWEŁ II, NOWA HUTA-MOGIŁA 9 CZERWCA 1979 ROK -  CYTAT: "Nie można oddzielić krzyża od ludzkiej pracy. Nie można oddzielić Chrystusa od ludzkiej pracy. To właśnie potwierdziło się tutaj w Nowej Hucie. To był ten nowy początek ewangelizacji na początki nowego tysiąclecia chrześcijaństwa w Polsce. Ten nowy początek przeżywaliśmy razem. I ja zabrałem to z sobą z Krakowa do Rzymu jako relikwię".

#2 2010-08-10 09:17:18

con

Gość

Re: Walki polskich patriotów o krzyż katolicki

Należy przypomnieć ze media wtedy na czele z "Trybuną Ludu"  tak jak obecnie media przyjazne PO były zdecydowanie za usunięciem krzyża a "proletariusze wszystkich krajów" spod logo PZPR twierdzili ze obrońcy krzyża to ciemnota, zacofanie itp.

#3 2010-08-10 09:18:02

Bond

Gość

Re: Walki polskich patriotów o krzyż katolicki

Przepraszam, nie zrozumiałem odpowiedzi, jaśniej proszę. Ale nie wydaje mi się abyśmy mogli wymagać więcej współczucia od kogoś kto tego nie czuje, możemy natomiast wymagać formy i taktu, a tu zastrzeżeń nie mam i na ten temat dość. Krzyż pod pałacem i jego "obrona" to jest żenada, chyba że jest faktycznie coś takiego jak wydarzenia w NH a my o tym nie wiemy, o to pytałem, Ty nie odpowiedziałeś.

#4 2010-08-10 09:20:36

cciemn

Gość

Re: Walki polskich patriotów o krzyż katolicki

ciemnota, to ludzie, ktorzy postanowili wczoraj pokazac sie pod palacem, aby zrobic posmiewisko z naszego narodu. fani metalu, mlodzi bezrobotni bez celu w zyciu. Winią kosciol za ich marne parszywe zycie - bo kogos trzeba. Kogo obchodza ich przekonania. Sposob w jaki sie zachowali pokazal juz w calej odslonie jak tępi są i do jakiej masy należą. Żałosne są niektore reakcje ludzi broniących krzyż, owszem. Ale to są ludzie z pasją, z celem, przekonaniami. To nie jest spęd bydła, bez celu, bez wiary, bez przekonań idący za stadem tandetnej mlodziezy, smierdzącej wódką i tanim winem. Przestańcie robić wstyd dla Polski. Nie zapominajcie, ze to Komorowski rozpętał tę burzę. Teraz siedzi cicho, pławi się w swoich przywilejach. To on zażądał przeniesienia krzyża. A przecież sprawa jest prosta - postawic pomnik, tablicę i zabrac krzyż, a nie zabrać krzyż i zapomnieć....

#5 2010-08-10 09:21:45

ooo

Gość

Re: Walki polskich patriotów o krzyż katolicki

Osiedle Teatralne.Tez to pamietam.Komuna [lata ...
... 60-te!!!]nie odwazyla sie usunac krzyza.Oczywiscie szkole POstawili ale w latach 90 obok szkoly wybudowano Kosciol. A ten krzyz nadal stoi!!! I co wy na to POpaprancy???
~A  dzisiaj, 07:01

#6 2010-08-10 09:22:28

chlebuś

Gość

Re: Walki polskich patriotów o krzyż katolicki

Należy przypomnieć, że większość działaczy PO to byli ...
... agenci SB, WSI i tajni współpracownicy.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.fantasy-world.pun.pl www.nakamasoul.pun.pl www.3d-90.pun.pl www.poradnikmargo.pun.pl www.etipb.pun.pl